Сторінка для дітей

Відпочинемо?

                             
                                   


           Чому йде дощ?

     Дощ - саме звичайне явище природи. А що ви про нього знаєте?      Ви щось неясне лепече про хмарах: що, мовляв, у хмарах вся справа.       Ну, а звідки беруться хмари? Словом, як не крути, а доведеться розповісти вам зараз, чому буває дощ, як збираються хмари і багато іншого! Сонце зігріває воду в океані, в морі, в річці, в будь-якій калюжі. Вода випаровується, перетворюється на прозорий пар і піднімається догори, туди, куди захоплюють її за собою теплі потоки повітря, тому що тепле повітря легше холодного, він завжди прагне помчати вгору. Піднімається все вище легкий водяна пара від нагрітої сонцем землі забирається він високо, туди, де постійно, навіть у самий спекотний літній день, дуже холодно, як взимку. Пар теплий, а коли він торкається до холодного повітря, то перетворюється на крихітні крапельки води. Крапельки легенькі, як пух, вони відмінно тримаються в повітрі, парять і весь час переміщаються, тому що їх підштовхують все; нові й нові потоки теплого повітря, що піднімаються з землі.

    Тепле повітря підкидає крапельки ще вище, холодний тягне їх униз, і так вони і літають, крихітні мандрівники, то вгору, то вниз, вони танцюють, зливаються разом, стають більшими. Їх дуже-дуже багато, і всі разом вони утворюють хмару. У верхній частині хмари крапельки замерзають - там дуже холодно, вони перетворюються на крижинки, ростуть, важчають, ось вони вже не можуть триматися в хмарі і падають вниз. А падаючи, тануть, бо внизу куди тепліше; знову стають крапельками води, зливаються разом - і на землю йде дощ.

    Трапляється іноді, що разом з дощем падають на землю крижані кульки, і дрібні і великі - як коли.

    Ви вже здогадалися, що це град! Він утворюється в тих випадках, коли шматочки льоду не встигають по дорозі розтанути і крижаними кульками лягають на землю.


Чому осіннє листя змінює колір?

    Ще задовго до тріскучих морозів дерева вже починають поступово скидати листя. Йде підготовка до листопаду. З листям відбуваються дивовижні перетворення. Воно починає жовкнути, червоніти, набувати коричневих відтінків, хоча ніхто не додає в його соки кольорової фарби. А справа в тому, що жовта фарба знаходиться в листі завжди, тільки влітку жовтий колір непомітний. Він пригнічується більш сильним кольором — зеленим.

    Зелений колір листю надає особлива речовина — хлорофіл, який постійно руйнується і знову утворюється в живому листку. Але відбувається це на світлі.

    Влітку сонце світить довго. Листок весь час залишається зеленим. А з настанням осені ночі подовжуються. Рослини отримують все менше світла. Хлорофіл руйнується, але вдень не встигає відновитися. Зелений колір зникає, і помітним стає жовтий: листок жовтіє.

     До чого ж осіннє листя багате своїми фарбами! А яскравість осіннього листя залежить від погоди. Якщо осінь тривала, дощова колір листя від надлишку вологи та нестачі світла буде тьмяним, невиразним. Якщо ж холодні ночі чергуються з ясними сонячними днями, то і фарби будуть соковитими, яскравими.
Звідки беруться чудові кольори і відтінки ясного неба?
    Виявляється, це сонячний промінь забарвлює повітря високо над нашою головою! Сонце посилає на Землю свої промені, але їм доводиться пробиватися через товстий шар повітря, що огортає Землю. А сонячний промінь, багатобарвний, він складається з червоного, помаранчевого, жовтого, зеленого, блакитного, синього та фіолетового кольору. І ось, коли цей багатоколірний промінь проходить через товстий шар повітря, частинки повітря розсіюють, розбризкують всі кольори сонячного спектру, але більше за все, більше за все саме його блакитну частину, і тому небо набуває блакитним кольором. Тому що колір неба - це блакитні бризки різнобарвного сонячного променя. 

Ребуси  

                                                                                   
   
                                   


  

                                                                       




Немає коментарів:

Дописати коментар