Урок 1. Математика - 1 клас
Урок 2. Українська мова - 3 клас
Урок 3. Навчання грамоти (читання) - 1 клас
Урок 4. Літературне читання - 3 клас
Урок - казка
з літературного читанн
3 клас
3 клас
Тема уроку. Н. Забіла «Кожен місяць, кожну пору…»,
«Чотири пори
року».
Мета
уроку. Формувати уміння визначати особливості кожної
пори
року, помічати
сезонну красу природи; удосконалювати
навички орієнтуватися
в змісті твору, уміння добирати
необхідний
текст до малюнків, зв’язно висловлювати
свої думки;
збагачувати словниковий запас учнів; роз-
вивати навички
читання: правильність, швидкість, сві-
домість,
виразність;виховувати спостережливість, роз-
вивати творчу
уяву, образне мислення, любов до при-
роди.
Обладнання. Таблиця «Читай швидко, вимовляй чітко», рамка
«Чи-
тай
правильно!», матеріал для роботи в групах, картини
«Пори року»,
музичний інструмент, музичний запис
Тип
уроку. Урок- казка.
Хід уроку
I.
Організаційний момент
Вчитель.
-Добрий день!- кажу, діти, я вам.
Доброго здоров’я бажаю
гостям.
Учні.
Добрий день Вам, наш учителю,
Добрий день вам, добрі люди.
Хай вам
щастя й доля буде!
Не на день і не на рік,
А на довгий- довгий вік!
1-ий
слайд
Вчитель.
До уроку всі готові?
Ну, тоді розпочинаймо
Урок літературного читання!
2-ий
слайд
1. Створення
емоційного фону уроку.
-Сядьте,
діти, в зручне положення і підніміть руку так, як для відповіді. А тоді повернемо
долоні до мене і постараємось відчути дотик тепла наших рук і сердець. Я дуже
хочу, щоб все найкраще, що йде від мого серця передалось і вам, і ми
порозумілися на цьому уроці, в нас з вами залишились приємні враження. Щиро
дякую!
II. Мотивація навчальної діяльності
3-ий
слайд
Наш урок сьогодні казка.
Тож, послухайте, дітки, будь ласка.
Що за казочка така.
На урок до нас прийшла.
4-ий
слайд
У старовинному палаці жила королева
Вередуля.
5-ий
слайд
Одного дня, напередодні Нового року,
королева віддала наказ: «При-нести у палац повний кошик підсніжників. А хто
першим принесе квіти, отримає винагороду.»
- Чи
здогадались ви, як називається казка? («Дванадцять
Місяців».)
-
Правильно. Пам’ятаєте,
як розвивались події у цій казці?
6-ий
слайд
(На
середину класу виходить автор, дівчинка, мачуха.)
Автор.
Почула це вдовиця і послала в ліс
пасербицю.
Мачуха.
Я даю тобі
наказ:
В мандри
вирушай- но враз.
Ось тобі
кошик,
в ліс біжи
скоріш.
Та без підсніжників
не вертайся:
не пущу і на
поріг.
Дівчинка.
О, та на
вулиці зима!
Підсніжників в
лісі ще нема!
Що ж мені
робити?
Мачуха.
Думай ти про
це сама.
І спіши, бо
час не жде.
Дівчинка.
Каже- значить
треба йти
І загадане
знайти.
- Допоможем дівчинці Добряні?
Ми разом з
героїнею помандруємо у казкову подорож через Країну Читання. Ви зможете
допомогти їй потрапити до братів- Місяців, назбирати підсніжників і повернутись додому, працюючи на уроці старанно і плідно, виконуючи
завдання, долаючи перешкоди.
- Вирушаймо
у подорож!
Отже, щасливої подорожі!
III. Розчитанка
1.Вправи на правильне дихання під час
читання, чітку вимову.
7-ий слайд
Перешкода «Розминалочка».
(Перша
перешкода з якою зустрілась Добряна на шляху до братів-Місяців «Розминалочка»).
- Діти, як артисти розспівуються, так і
ми зробимо невеличку розминку для нашого ротика, щоб він був слухняний при
читанні.
а) Гра «Пісенька нот».
Молодці! Ви справжні артисти.
8- ий слайд
б) Таблиця для розчитування «Читай
швидко, вимовляй чітко».
(Читання
складів на таблиці, об’єднання
їх у слова.)
зем
|
ра
|
кра
|
кві
|
ча
|
нить
|
лує
|
ми
|
лю
|
са
|
ля
|
дість
|
бри
|
рує
|
тує
|
доб
|
ро
|
бов
|
*Читання
складів учнями хором.
9- ий
слайд
Земля радість
краса квітує
любов бринить
добро милує
*Читання
слів учнями «естафетою».
(Учень читає два слова і передає естафету
іншому учневі за бажанням.)
Молодці! Швидко справились із
завданням, допомогли дівчинці подолати перешкоду.
IV.
Перевірка домашнього завдання
8- ий
слайд
Перешкода
«Перевірялочка».
( По
дорозі Добряна потрапляє у густий ліс. Щоб дівчинка не заблукала у лісі, нам
потрібно подолати перешкоду «Перевірялочка»).
1.
Вправа «Мозковий штурм».
- Із творчістю якої поетеси ми познайомились на попередньому
уроці? (Із творчістю Наталі Забіли.)
- Для кого писала свої
твори Наталя Забіла? (Дітей.)
- Як називається перша
книга «поетеси»? («Ясочина книга».)
- З яким її твором
ми познайомились на попередньому уроці? («Хто
сильніший?».)
(Щоб перевірити, як учні підготували домашнє завдання,
проводжу тестування.)
Тестування
1. Твір «Хто
сильніший?»- це …
а) оповідання;
б) авторська казка;
в) байка.
2.Як звали хлопчика?
а) Максимко;
б) Коля;
в)Костик.
3. Хто посперечався?
а) Хмара і Вітер;
б) Сонце і Дощ;
в) Сонце і Вітер.
4. В який клас ходить Костик?
а) 5 клас;
б) 3 клас;
в) 4 клас.
5. Хто переміг?
а) Сонце;
б) Вітер;
в) Сонце і Вітер.
Взаємоперевірка.
- Обміняйтесь листочками і
перевірте правильність виконання завдання, порівнюючи з відповідями,
записаними на моніторі.
10- ий слайд
1) б; 2) в;
3) в; 4) б; 5) а.
- Хто допустив 2 помилки? 1 помилку?
Молодці! Старанно вдома опрацювали твір «Хто сильніший?».
V. Повідомлення теми і мети
уроку
11- ий слайд
Перешкода «Зустрічалочка».
(Добряна
перейшла густий ліс, а на зустріч біжить вовк. Щоб вовк не з’їв дівчинку, нам потрібно
подолати перешкоду «Зустрічалочка»).
На сьогоднішній урок я запросила гостей.
Зустрічаймо їх.
(Під
музичний супровід твору Вівальді «Пори року» входять до класу діти в костюмах Весни,
Літа, Осені, Зими.)
- Щоб дізнатися, хто до нас
завітав, треба послухати слова гостей.
(Гості читають вірші, а учні відгадують відповідну пору
року.)
Весна.
Це куди подівся сніг
З гірки біля дому?
Він струмочками побіг ,
Не здоженеш ніколи.
Гляньте, льоду вже нема
І нема морозів.
А струмок веде свою
Пісеньку в дорозі.
Літо.
Теплий, довгий- довгий
день.
Повна миска черешень.
Достигає жовтий колос,
Демонструє коник голос.
І суничка дозріває-
То коли це все буває?
Осінь.
Сумно у гаях блукаю,
Жовті шати одягаю.
Золотисту стелю постіль-
Жду сестрицю білу в гості.
Зима.
Там, де недавно латаття
цвіло.
В гості побігла стежка в
село.
І розмалюють лід ковзани
Там, де гойдала хвиля човни.
Там, де гойдала хвиля човни.
Річка сховалась- була і
нема,
Замурувала річку …. (зима).
- Як звуть наших гостей? (Весна, Літо, Осінь, Зима.)
Але
наші гості прийшли не з порожніми руками, вони принесли для нас різноманітні
завдання.
Завдання
від веселої Весни.
Гра «Посперечаймося».
Я говоритиму твердження, а ви
відповідайте- так чи ні.
- Улітку
Микола катався на ковзанах. (Ні.)
-
Навесні з’являються перші квіти. (Так.)
-
Восени кури відлітають у теплі краї. (Ні.)
-
Узимку земля вкрита білим снігом. (Так.)
Завдання
від теплого Літечка.
Гра
«Загадай- я відгадаю.»
Прохолодно.
Жовкне листя.
Горобина
у намисті.
Птах у
вирій відлітає.
В яку
пору це буває? (Восени)
Ясне
сонечко пригріло,
Розігнало
довгі сни,
В рівчаках
заклекотіло-
Все
діждалося …. (весни).
Сонце
дуже припікало,
Встигли
ягоди дозріти.
Ми
купались, засмагали,
Бо було
чудове … (літо.)
Завдання
від працьовитої Осені.
Гра
«Пори року- місяць».
- У які пори року та в які місяці:
квітнуть
проліски; (весною- березень, квітень)
достигають
вишні; (літом-червень)
збирають урожай овочів; (восени- вересень, жовтень)
летять у вирій птахи; (восени-
кінець серпня, вересень,
жовтень)
Завдання від холодної Зими.
Гра «Четвертий зайвий».
Березень, травень, січень, квітень.
Жовтень, серпень, вересень, листопад.
Лютий, грудень, січень, квітень.
Жовтень, серпень,
червень, липень.
- Як одним словом
можна назвати весну, літо, осінь, зиму? (Пори
року.)
Молодці!
Відгадали!
Перешкоду подолали!
12- ий слайд
(Іде Добряна зимовим лісом, милується його красою).
Приваблює,
чарує, кличе у подорож матінка- земля. Співає, дзвенить, бринить, квітує, звеселяє,
пригощає. Дарує поетам можливість описати її словами. А кожен бачить її
по-різному,чарівну й привабливу.
Ми сьогодні
можемо у цьому переконатись самі.
Ось послухайте.
VI. Опрацювання вірша Наталі Забіли «Чотири
пори року»
1.Читання
вірша.
Диктор- учень класу.
2. Перевірка
первинного сприймання.
- Які
пори року описує поетеса у своєму вірші?
13-ий слайд
3.
Технологічна підготовка до читання.
а) Читання колонок слів і висловів.
Лине плантацій
рясно цукроварні
буйно день при дні
турботи йде на лад
малюки по всіх усюдах
* Читання за вчителем «луною».
б) Дібрати синоніми
до слів:
лине (лунає, звучить)
турботи (клопоти,
справи)
малюки (діти, дітлахи)
в) Пояснення значень
слів і висловів.
Плантацій- великі
ділянки землі.
Цукроварні- цех на цукровому заводі, де переробляють цукор.
День при дні- кожного дня.
По всіх усюдах- всюди, скрізь.
14- ий
слайд
Перешкода
«Читалочка».
(Погляньте,
яка звіялась хуртовина. Нам потрібно подолати перешкоду «Читалочка» і хуртовина
стихне.)
- Доберіть синоніми до слова хуртовина? (Сніговиця, завірюха, заметіль, за-вія, віхола, зав’юга, стужа.)
4.
Читання вірша учнями «ланцюжком»
(парами).
Вправа
«Інтерв’ю з
учнями».
- Що ж то за молодиця вийшла в поле залюбки? (Осінь.)
- На що схожий цей твір Н.
Забіли?(Вірш- казку і безконечник.)
- Чим цей вірш нагадує
казку?(Дійові особи, пори року, які
описано у вірші,
порівнюються з людьми.)
- Що із прочитаного у вірші
ви могли б сприйняти зором?
- А що- відчути слухом?
- Який
настрій викликав вірш? (Веселий.)
Любов до
природи, отой веселий настрій, який Н. Забіла передає у вірші,відчувається всіма від малого до великого. Читаючи вірш, в
душі оживає ве-лика любов до природи. І наш обов’язок- берегти природу.
5. Читання «рибкою»(мовчки, але губи рухаються).
Завдання. З’єднайте
словосполучення. -
З ким порівнюється кожна пора року?
Весна гарна дівчина
Літо бабуся
лагідна
Осінь маленька дівчинка
Зима молодиця
VII. Фізкультхвилинка
Читали, читали, за
всім слідкували.
А очі, в маляток,
втомлятися стали.
Їм слід відпочити. То
ж зробим зарядку.
Сідайте зручніше й
усе по порядку:
Очі закрили. Ви
бачили ніч?
Відкрили, закрили. Ще
раз повторили.
Тепер подивіться то
вправо, то вліво,
Вгору та вниз. Ще раз
повторімо.
Дивіться, малята, синіє там даль.
А гляньте на носі не всівся комар?
І знову очима поведіть вправо, вліво.
Усі відпочили? Берімось за діло.
6. Гра «Стоп! Вперед!»
Хід гри
Учень читає текст. Учитель промовляє «Стоп!» і задає
учневі запитання за
змістом прочитаного. Потім учитель промовляє «Вперед!» і
читати продовжує інший учень.
15- ий слайд
(Молодці! Ви так
виразно читаєте, що хуртовина починає стихати).
VIII.
Вправи на розвиток техніки читання
1. Пошукове читання.
а) Знайдіть і
прочитайте слова- прикметники, які описують кожну пору року.
Продовжіть ними речення:
«Дівчинка Весна … ,
…» (весела, гарна, кучерява, маленька).
«Дівчина Літо … , …» (гарна, струнка, хороша).
«Молодиця Осінь … ,
…» (працьовита, щедра).
«Бабуся Зима … , …» (лагідна).
б) Розгляньте
малюнки у підручнику.
-Кого зображено на малюнках?(Маленьку дівчинку Весну, гарну дівчину Літо, молодицю Осінь, бабусю
Зиму.)
- Якими рядками вірша ви б їх підписали?.
Дівчинка Весна. («Весела,
гарна й кучерява
маленька
дівчина Весна
біжить, сміється, сіє трави,
і пісня ллється
голосна.»)
Дівчина Літо. («Це
не дитя вже- подивіться
на гарну
дівчину струнку!
Вона
збирає полуниці
і стиглі вишні у саду».)
Молодиця Осінь. («Турбот і справ у неї досить,
в роботі
їй не заважай:
це
працьовита й щедра Осінь
збирає
добрий урожай.»)
Бабуся Зима. («Вже
зникла дівчина колишня,
І
молодиці вже нема
(і тільки бродить в білій тиші
дабуся лагідна-
Зима.»)
2. «Читай
правильно!» Робота з рамкою.
Діти накладають рамку на
частину тексту, яка їм сподобалась найбільше,
і працюють за вказівками на рамці.
Читай правильно!
1. Знайди в тексті місце, яке тобі найбільше сподобалося.
2.
Наклади цю рамку.
3.
Затули свої вуха і читай швидко.
4.
З кожним разом прискорюй темп.
5.
Відкрий свої вуха і прочитай ще.
6.
Повідом про готовність.
|
16- ий слайд
Перешкода «Складалочка»
(Хуртовина стихла, але намело великі
кучугури снігу. Дівчинка зможе їх перейти, коли ми подолаємо перешкоду «Складалочка»)
.
Зараз я пропоную вам об’єднатись у 4 творчі групи. Кожна група отримає завдання, опрацює його
і познайомить нас із своїми висновками.
Давайте об’єднаємось
у чотири групи «Весна», «Осінь», «Зима»,
«Літо».
Правила роботи в групі
1. Уважно слухай того, хто
говорить.
2. Не
принижуй! Не критикуй!
3. Поважай інших.
4. Взаємна повага.
5. Стеж за часом.
Завдання для «Весни».
Складіть павутинку до пори року
в дії, у праці.
Складіть павутинку до пори року
в дії, у праці.
Завдання для «Літа».
Показати картини
кожної пори року.
Коли б ви зустріли
дівчинку, яка йде на галявину із сачком і фотоапаратом, щоб ви їй порадили?
Завдання для
«Осені».
Вправа «Трихвилинне есе».
- Пофантазуйте! Як
можна продовжити вірш- казку?
17- ий слайд
- Молодці, діти.Ви
справились із завданням швидко. Добряна зустрілась з братами- Місяцями, не потрапивши у біду. А допомогли їй в цьому
ви, своєю старанною працею.
(Діти одівають
маски і співають.)
Гори, гори ясно,
щоби не погасло.
Гори, гори з
тріском,
Хай за переліском.
Хай в полях пшениця густо
колоситься.
Хай зоря у небі ясно засвітиться.
В полі жито
родить.
Добрі будуть
діти.
Рід людський славиться.
На многії
літа.
Гори, гори ясно,
Ніколи не гасни.
Діти, хай у ваших сердечках ніколи не гасне
вогник доброти, любові. І тоді ви відчуєте, яке прекрасне життя .
Давайте дружно жити,
Щоб легко всім було,
І кожного любити,
Усім нести добро.
IX. Підсумок уроку
18-ий слайд
Перешкода «Завершалочка»
Наша казкова подорож закінчилась.
Ми повернулись у клас.
- Чи сподобався вам подорож?
- Що найбільше сподобалось ?
- Яка перешкода була найцікавіша?
Ви сьогодні
гарно працювали, оцінки отримують … .
X.
Домашнє завдання (диференційовано)
Самостійно опрацювати
вірш Н. Забіли «Кожен місяць, кожну пору».
Намалювати ілюстрацію
до вірша «Чотири пори року».
Вправа «Взаємні запитання»
19- ий слайд
Дітки, я дарую вам цей кошичок підсніжників,
щоб ви завжди пам’ятали: їх потрібно
берегти, не зривати, а тільки милуватись. Тому що їх дуже мало, вони на межі зникнення і
занесені до Червоної книги України.
Молодці! Дякую за роботу.
Немає коментарів:
Дописати коментар